Знаєте, яким він хлопцем був ...
З 1923 по 1930 рік у семирічній трудовій школі імені Червоного Профінтерну № 2 вчився і Герою Радянського Союзу Михайло Конкін, який прославився на фронтах Великої Вітчизняної війни.
15 травня 1964 голові міського виконавчого комітету депутатів трудящих м Бердянська товаришеві Євсєєву П.П.було направлено клопотання від командування і політичного відділу в / частини 48291 про увічнення пам'яті Героя Радянського Союзу Конкіна Михайла Парфентійовича і присвоєння його імені СШ № 2 м Бердянська.Копії клопотання спрямовані: директору середньої школи № 2 товаришеві Хомінського Е.Д.і матері героя Радянського Союзу Конкін Гарпене Миколаївні.
Клопотання
«... Короткий виклад особистих бойових подвигів і заслуг Героя Радянського Союзу Конкіна Михайла Парфентійовича.
М.П.Конкін народився 25 липня 1915 року в родині робітника-тесляра в місті Бердянську.Національність росіянин.Закінчив 7 класів другого середньої школи м Бердянська.Трудову діяльність розпочав в 1930 році учнем школи ФЗУ.За тим працював на першотравневому заводі слюсарем і в порту механіком-суднобудівником.
По путівці Ленінградського комсомолу Бердянським міським військкоматом був направлений у військову школу льотчиків, яку закінчив у 1935 році.
Добровольцем воював в Іспанії в республіканської армії і разом з іспанським народом бився проти фашизму.
Брав участь у радянсько-фінської війни.Бойовий досвід, отриманий в Іспанії, став у нагоді в повітряних боях з білофінами.За доблесть і мужність, проявлені в боях з фінською белогвардейщиной Указом Президії Верховної Ради СРСР нагороджений медаллю «За відвагу».У 1940 році був прийнятий у члени Комуністичної партії Радянського Союзу.
Німецько-фашистських загарбників, віроломно напали на нашу Батьківщину на світанку 22 червня 1941 року, лейтенант Конкін М.П.зустрів у повітряному бою, перебуваючи на дванадцяту Ближньо бомбардувального авіаційного полку на посаді заступника командира розвідувальної ескадрильї.
Михайло Конкін був мужнім, хоробрим командиром, відмінно володіли мистецтвом повітряного бою, безмежно відданий соціалістичної Батьківщини.
За період з 22.06.по 30.12.1941 року боротьби з німецьким фашизмом справив 42 ефективних бойових вильоти на розвідку з одночасним бомбометанням виявлених цілей і штурмовку колон противника, завдаючи їм відчутних втрат у живій силі і техніці.
Лейтенант Конкін М.П.виконуючи бойові завдання командування 31 армії Західного фронту на Смоленському напрямку, виявляв героїчні подвиги.Отримавши завдання підтримувати дії піхоти в оволодінні селом Свапуща в розпал бою літак, ведений лейтенантом Конкіним, скинув бомби по живій силі противника і, знизившись до бриючого польоту почав розстрілювати фашистів з кулеметів.За вміле виконання завдання і відвагу Командувач 31 армії оголосив подяку всьому екіпажу.За село Руно йшли запеклі бої.Німці, заривалися в землю, стримуючи атаки наших військ.Лейтенант Конкін М.П.отримав завдання піддати бомбардуванню окопи ворога.Скинувши бомби, він на увазі своїх військ піддав штурмівці окопи фашистiв.Натхнені сміливими діями льотчиків, славні піхотинці атакували противника і вибили його з займаних рубежів.Командувач оголосив другий подяку екіпажу і третю подяку вони отримали за знищення важливого штабу гітлерівців у селі «Ведмежа гора».
За відмінне виконання завдання 31 армії, за 39 бойових вильотів, знищивши при цьому до 20 німецьких танків і 50 автомашин з піхотою противника, виняткову мужність, виявлену відвагу і винахідливість у боях з німецьким фашизмом лейтенант Конкін М.П.нагороджений вищою урядовою нагородою - орденом Леніна.(30.12.1941 р)
Продовжуючи громити німецько-фашистських загарбників, старший лейтенант Конкін успішно виконував бойові вильоти на літаках ПЕ-2 і ПЕ-3 з 70 бойових вильотів, 40 на розвідку глибокого тилу супротивника.Літаючи на розвідку, доставляв для Головного Командування Радянської армії цінні відомості про розташування баз, аеродромів противника, про пересування угруповань військ по залізних і шосейних дорогах, що давало можливість робити відповідні висновки і зривати підступні плани ворога.
При виконанні бойових завдань долав щільний вогонь зенітної артилерії противника, чотири рази був збитий;три рази на палаючому літаку, ризикуючи життям, перелітав лінію фронту і справляв посадку на своїй території, отримуючи опіки обличчя та рук.Незважаючи на важкий стан екіпажу, бойові завдання виконувалися відмінно, і донесення своєчасно доставлялися в штаб.Всі дані про противника підтверджувалися фотознімками, іншими екіпажами та наземними військами.
Командуючи групою спеціального призначення військово-повітряних сил 31 армії в кількості 5 літаків, за один місяць справили 150 бойових успішно виконаних самолетовилетов, не маючи втрат.За успішні бойові дії командувач військово-повітряних сил 31 армії оголосив 3 подяки.
Старший лейтенант Конкін М.П.своїм особистим прикладом в бою надихав льотчиків ескадрильї і полку на героїчні подвиги в боротьбі за честь і незалежність своєї Батьківщини і ніколи не відступав перед труднощами.
7 квітня 1942 над Харковом, під час розвідки, на висоті 7500 метрів був атакований чотирма «ХЕ-113».
Товариш Конкін вступив у нерівний повітряний бій, героїчно бився з чотирма німецькими літаками.В результаті бою був збитий один «ХЕ-113», а свій літак ПЕ-3 був підпалений;штурман важко поранений і втратив свідомість.Сам Конкін М.П.обпалюючись, не втративши самовладання, задихаючись в палаючій машині, перелетів лінію фронту і провів посадку на своїй території.Після посадки, витягнув з палаючого літака штурмана, надав йому першу медичну допомогу.Надалі обидва без свідомості були доставлені колгоспниками в найближчий польовий госпіталь.
Бойові вильоти для виконання завдання командування, здебільшого, супроводжувалися штурмовки розташування німецько-фашистських військ.Від прицільного бомбометання і кулеметного вогню тов.Конкін М.П.винищив сотні німецьких окупантів, знищив 30 танків, 52 машини і збив 3 літаки супротивника.За успішне виконання бойових завдань з розвідки глибокого тилу ворога йому оголошено 3 подяки від командування 4-го авіаційного полку резерву Головного Командування Червоної Армії.
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 23 листопада 1942 старшому лейтенанту Конкіну Михайлу Парфентьвічу за зразкове виконання бойових завдань командування на фронті в боротьбі з німецькими загарбниками і проявлені при цьому відвагу і геройство присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка» .
Командуванням був представлений до позачергового військовим званням «капітана», підвищений на посаді і призначений командиром ескадрильї.Будучи командиром, капітан Конкін М.П.особливу увагу приділяв питанню вдосконалення техніки пілотування в повітряному бою льотним складом ескадрильї, сам відмінно володів літаками ПЕ-2, ПЕ-3 і «Аерокобра».Брав участь у бомбардуванні німецьких міст Берлін, Кенінсберг, нагороджений медалями за взяття Кенінсберг і Берліна, виконував особливо важливі завдання Командування Західного фронту.Після закінчення Великої Вітчизняної війни у складі авіаційного полку передислокувалися у м Єреван Вірменської РСР на аеродром «Нораговіт».У 1948 році через хворобу пішов у запас.Після демобілізації з Радянської Армії М.П.Конкін працював в м.Луганську головою обласного комітету ДТСААФ та на інших роботах.
З 1958 року був старшим інженером бюро технічної інформації Ради народного господарства.
У м.Луганську від поранень, отриманих в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками за честь і незалежність нашої соціалістичної Батьківщини, 15 травня 1960 помер Герой Радянського Союзу Михайло Парфентійович Конкін ».
Начальник єреванського гарнізону гв.генерал-лейтенант А. Грибков
«... Війна наближалася до свого завершення.Екіпаж Конкіна знову і знову вилітав на бойові завдання, наносив покрушив удари по техніці і живій силі супротивника.В кінці 1944 року, повертаючись з бойового завдання, відбувся повітряний бій з декількома німецькими винищувачами, які розстрілювали літак як у тирі.Машина бердянця була підбита і загорілася.Штурман і повітряний стрілок були вбиті, а поранений капітан Конкін викинувся з парашутом, коли на ньому вже тліла одяг.
Потрапивши в лапи ворога, на допитах видав себе за штурмана.Доля пощадила льотчика, зберігши йому життя.Він був спрямований на фашистський аеродром в числі інших військовополонених як обслуговуючого персоналу.Німці, які в усьому любили порядок, переодягли їх в уніформу.Думка про втечу невідступно терзала радянського сокола, а душа жадала волі.
Одного разу йому пощастило: підготувавши літак до вильоту, фашистський пілот відволікся на мить, але цього було достатньо, щоб Конкін скочив у кабіну літака.Злетівши, взяв курс на лінію фронту, незважаючи на погоню німецьких винищувачів.«Свої» прийняли його за чужого і теж відкрили вогонь.Він посадив літак між окопами радянської оборони і, звичайно, Михайла не відразу визнали за свого.А він, змахуючи сльози радості, твердив: «Я свій!Я радянський льотчик! »
... Герой радянського Союзу гвардії капітан Михайло Парфентійович Конкін за роки війни здійснив понад 200 бойових вильотів, відзняв понад 80000 квадратних кілометрів фотоплівки з дуже цінною інформацією, знищив кілька мостів та переправ фашистів, кілька залізничних ешелонів, 100 військових автомобілів, 83 танка, особисто збив 3 літака.Сам був 4 рази збитий, двічі горів у літаку і отримав дві контузії.
Простий хлопець з нашого міста вніс свій безцінний внесок у спільну Перемогу над ворогом.Після закінчення війни він ще три роки літав, але фронтові рани все частіше нагадували про себе.У 1948 році М.П.Конкін був звільнений у запас ».
Іван Короткий.Всім смертям назло
«... Після війни жив з родиною в м.Луганську.Дружина Ніна і діти Світла і Серьожа живуть там і зараз.
Сестри Михайла Парфентійовича Єлизавета і Єфросинія вже померли.Рідний брат Юрій Парфентійович проживав у Бердянську ... »
Інформація зі шкільного архіву
У місті Бердянську є вулиця, названа на честь нашого земляка, бердянця Героя Радянського Союзу Михайла Парфентійовича Конкіна, а на будівлі ЗОШ № 2 встановлено меморіальну дошку з датами життя і смерті.Але, якщо чесно, герої не вмирають!Вони живуть рівно стільки, скільки ми зберігаємо пам'ять про них у своїх серцях.