FacebookTwitterVKontakteПідписатися на RSS

Історія Бердянської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 тісно переплітається з історією міста.Це і будівлі, в яких школа розміщувалася до війни і після, трагічна і в той же час прекрасна доля випускників та викладацького складу школи, що пройшли всі тяготи війни і стали почесними громадянами нашого міста.Але про все по порядку ...

Не просто будівля

«Багато вулиць Бердянська настільки змінилися, що навіть старожили, глянувши на знімок з минулого, іноді губляться.Час попрацювало над тим, щоб змінити вигляд вулиць нашого приморського міста ...

... У 1921 році Театральний перейменували в проспект ім.Леніна.... Своєю назвою проспект був зобов'язаний міському театру, побудованому Н.С.Кобозева і більше 100 років прикрашає наше місто ...

Але не тільки театром проспект привертав городян.Бачачи, як багато людей приходить сюди відпочити, враховуючи близькість гостинного двору, заповзятливі торговці розміщують на проспекті свої заклади.Довідник «Весь Бердянськ і його повіт» повідомляє, наприклад, про те, що Доселермо і Калтикян відкрили тут перукарні, Лапідус - магазин «Одяг та білизна», Лютеровнік - канцелярські магазин.Всі названі закладу розміщувалися на першому поверсі будівлі, який стояв на розі Азовського проспекту.

Другий поверх займала жіноча казенна гімназія.Вхід в гімназію знаходився з боку Театрального проспекту.Начальниця гімназії Р. Карчевська жила в квартирі, що виходить вікнами на міський театр.Точна дата спорудження будівлі невідома: зведено воно десь в середині ХІХ століття.Але про те, що в ньому бував вчений-фізіолог лауреат Нобелівської премії І.П.Павлов, можемо стверджувати з упевненістю (С.А. Воронін «Життєпис Івана Петровича Павлова». Ленінград.1984 р «Радянський письменник»).

Останній випуск з гімназії відбувся в 1919 році.

Після громадянської війни в приміщенні жіночої гімназії відкривається друга семирічна трудова школа імені Червоного Профінтерну.У ній в 20-х роках навчалися відомі бердянці - знаменитий радянський художник, професор Ленінградської Академії мистецтв, автор багатьох живописних полотен П.П.Бєлоусов і Герой Радянського Союзу Михайло Конкін, який прославився на фронтах Великої Вітчизняної війни ».

Колишня будівля жіночої гімназії фашисти повністю зруйнували в 1943 році при відступі з Бердянська.На початку 50-х років на його місці був побудований житловий будинок, на першому поверсі якого сьогодні з боку вул.Ульянових магазин «Прем'єр», а з боку проспекту Леніна - салон-магазин «Нові технології».На верхніх поверхах будівлі - житлові квартири.Як і в минулому столітті, цей триповерховий будинок входить в обрамлення центральної історичної частини нашого міста, де зосереджена управлінська, ділова і інше життя сучасного Бердянська.

Погляд крізь століття. Історичний довідник

«Особливу увагу в ті роки приділялася питанням народної освіти і, насамперед, боротьбі з неписьменністю.У школах, клубах, хатах-читальнях створюються групи по ліквідації неписьменності.Керувало цією роботою товариство «Геть неписьменність!», Створене при відділі народної освіти.Ще в 1920 році в місті були відкриті три трудові школи - семирічки, вісім трудових шкіл - четирёхлеток, для сиріт були побудовані чотири дитячі будинки.

У проведенні ідеологічної та виховної роботи серед молоді в навчальних закладах та на підприємствах провідна роль належала комсомольської організації, створеної в Бердянську в 1920 році.У 1922 році в місті з'явилися перші піонерські загони.

Друга семирічна трудова школа імені Червоного Профінтерну

«... У 1937 році районні керівники звернулися до І.Г.Колеснікову за допомогою.Треба рятувати СШ № 2 у м Бердянську, щось не так з її директором.Порадившись з сім'єю, Іван Григорович дає згоду взяти міську школу.Як комуніст він йшов туди, де потребували його багатому педагогічному досвіді, де потребували інтереси Батьківщини.Середня школа № 2 за роки роботи нового директора, як зараз кажуть, стала однією з престижних.

І.Г.Колесников був за характером людиною врівноваженим.Він ніколи не підвищував голосу ні на учнів, ні на вчителів.Завжди розмовляв спокійно.Чудово знав свої предмети хімію і біологію, так, що навіть колеги захоплювалися.Грав на кількох музичних інструментах.

Новий директор дуже любив дітей і віддавав їм всю душу.І, коли йому в 1940 році запропонували прийняти міський відділ народної освіти, кілька разів відмовлявся.Людині, що пропрацювала все життя з дітьми, важко було погодитися на кабінетну роботу.Він так і сказав: «Я звик з дітьми працювати, а не в кабінеті сидіти».Але категоричне: «Покладеш партквиток на стіл!», Змусило батька прийняти міськвно, залишивши школу і улюблену професію.

У 1941 році Іван Григорович пішов на фронт, де був заступником командира роти з політчастині 45-го Гвардійського стрілецького полку, гвардії лейтенантом.Як політпрацівник і комуніст завжди йшов попереду і вів за собою бійців, надихаючи їх на подвиги.Навесні 1943 року йшли запеклі бої в смоленському напрямку.В одному з таких боїв з гітлерівцями був смертельно поранений і помер від ран 12 березня 1943 гвардії лейтенант І.Г.Колесніков ».

Спогади сина, Володимира Колесникова

«Я в 1934 році вступила до 1 клас 2-ї школи ...

... Пригадую нашу школу, в якій ми навчалися до війни.Вона перебувала в будинку, де зараз розташований магазин «Прем'єр».Пам'ятаю залиті сонцем класи, широку, гарні сходи.Зараз такі сходи можна побачити тільки в Бердянському Педагогічному Університеті.Щоранку нас на виході зустрічала піонервожата, стежила, охайно ми були одягнені, і якщо хтось був без піонерського галстука, повертала додому.

Директором школи в той час був Колесніков Іван Володимирович, на жаль, він загинув на фронті під час Великої Вітчизняної війни.

Російська мова викладала Ольга Францівна, яка прищепила нам любов до поезії, до мистецтва.Пам'ятаю, відзначали 100-річний ювілей А.С.Пушкіна.Старшокласники ставили «Євгенія Онєгіна», арію Тетяни виконувала учениця 10 класу Беллочка Епштейн.А ми, учні молодших класів, грали «Казку про рибака і рибку».

Як же було дивно, коли нас, учнів, викладачі називали на «Ви»!І все так свіжо в пам'яті, як ніби це було недавно, це було давно.

У перших числах жовтня 1941 заняття припинилися і тепер уже надовго.Багато хто з учнів пішли на фронт, а Лапотанових Зіну, Івана, Надю, Горбатенко Женю погнали в Німеччину, де вони і загинули ».

Янишева Тетяна Іванівна, 1926 р.н.

«... До війни в місті була одна поліклініка і там же швидка допомога.Лікарів пам'ятаю Парапанов, Бломбіндер, Годлевський ... »

Анатолій Панфілов, 1933 р.н..

«... Є люди, про яких всі, хто знав їх, говорять з теплотою і незмінним захопленням.Саме так згадують старожили Бердянська Людвіга Броніславовича Годлевського.Найчастіше його з повагою називали «доктор Годлевський», не забувши зауважити: «Хороший він людина!»

... Взгляд через столетия. Історичний довідник

... Війна стала серйозним моральним випробуванням для цієї людини.Прийнявши в перші ж дні війни рішення йти на фронт, де особливо потрібні були талант і знання хірурга-окуліста, Годлевський волею обставин залишається з родиною в окупованому Бердянську.От коли виявилося його громадянську мужність.Вимушений працювати в комісії по відправці юнаків та дівчат на примусові роботи до Німеччини, доктор Годлевський робить все від нього залежне, щоб перешкодити цьому.Він радить, які необхідно приймати ліки, щоб викликати хворобливі симптоми;ставить вбивчі діагнози, приписує потенційним невільникам невиліковні і заразні хвороби.Його могли в будь-який момент перевірити, але він не міг поступитися принципами, навіть ризикуючи життям.Багато бердянці завдяки йому уникли фашистського рабства ... »

Наш 10 клас закрутила хуртовина фронтова

22 червня 1941 ... У школах випускні вечори.Скільки планів на майбутнє ... Втім, слово їм, випускникам 1941 школи № 2.

«Після екзаменів та випускного вечора вчителя проводили нас в нове життя.Але війна розпорядилася інакше.22 червня багато хто був у театрі, дивилися виставу «Склянка води».Спектакль був перерваний сльозами.Через кілька днів багато хто пішов на фронт ... »

Матюхіна Віра Михайлівна

«Я мріяла стати геологом-розвідником, але доля склалася інакше.Під час окупації залишилася в Бердянську.У 1943 р німці відправили до Німеччини для робіт на дорогах.Пройшла через концтабору Дахау (дивом не потрапила в крематорій), Моль, Фірстенфельбрук.

Після звільнення сама добиралася додому.Надійшла в педінститут.Кілька разів викликали в НКВД, допитували.Після цього перестала писати в автобіографії, що була в концтаборах ... »

Подзолкіна Валентина Василівна

«На початку війни ми разом з Сироватко і Стеценко пішли добровольцями на фронт.Я воював у штурмової комсомольської Червонопрапорної орденів Суворова, Кутузова інженерної бригаді РВГК з 1941 по 1945 р на Донбасі та на Кавказі.Ми прокладали дорогу танкістам - форсували річки, наводили понтонні мости.Дійшов до Ростока, де і зустрів Перемогу.За штурм Ростока отримав медаль «За відвагу».

Костя Кривицький в 1944 році в Бєлгороді загинув ... Костяновський в 1944 р був артилеристом-протівотанкістом ... Загинув. »

Клішевскій К.А.

«Після випускного вечора залишилася в Бердянську.Була тут в окупації.Після звільнення міста від німецьких загарбників відновилася в комсомолі.Направили працювати в районний комісаріат.Потім - в Бердянський педінститут на фізико-математичний факультет ... »

Антоненко Марія Іванівна

«Під час війни евакуювалася в м Копейськ, де працювала на військовому заводі ...»

Деревянкина Майя Тимофіївна

«... Після оголошення війни я разом з однокласниками пішла до військкомату.Але мене не взяли.Надійшла на завод «Дормаш» електриком.Разом із заводом евакуювалася в Копейськ, працювала там телефоністкою.У березні 1942 р з багатьма дівчатами пішла на фронт.На фронті була до Дня Перемоги ... »

Орлова Любов Гуріївна

«Нелегким було життя після закінчення школи.Під час війни залишилася в окупованому Бердянську.З червня 1942 по травень 1945 була в Дрезденському концтаборі.Після повернення в рідне місто поступила в Бердянський педінститут на історичний факультет ... »

Путятіна Катерина Афанасіївна

«Левінсон Леонід Григорович в 1941 р закінчив військове училище.З 1942 по 1944 рр.воював на фронті в Карелії.

Сичов Кузьма Федорович, учасник Великої Вітчизняної війни, артилерист.

Сітосенко Віталій, учасник Великої Вітчизняної війни, кадровий офіцер.

Гапеев Данило Іванович - учасник боїв за Севастополь, Перекоп, Сталінград.Нагороджений медаллю «За оборону Сталінграда».

Сироватко Олексей Якович, учасник Великої Вітчизняної війни.Перемогу зустрів у Чехословаччині.

Хвостова Галина Михайлівна евакуювалася разом з Первомайським заводом в Чаплине.Під час війни до 1944 р працювала контролером у відділі технічного контролю.У 1944 році брала участь у відновленні заводу.Нагороджена медалями «Ветеран праці», «За доблесну працю».

Колесникова Любов Дмитрівна в 1942-1944 рр.служила в першому гвардійському зенітно-артилерійському Севастопольському полку електриком, телефоністкою.Отримала медалі «За оборону Кавказу» і «За Перемогу над фашистської Німеччиною» ».

Неповні відомості зі шкільного архіву

У 1981році в школі була зустріч випускників 1941року.На ній були присутні: Соломонів Євген, Коліснікова Любов, Антоненко Марія, Хвостова Галина, Лейбович Циля, Путятіна Катерина, Заварская Нона та інші.Незважаючи на тяжкість випробувань, вони назавжди зберегли в пам'яті такі важкі, але незабутні роки юності.

Кiлькiсть переглядiв: 573